Sprzęt od mokrej roboty

Sprzęt od mokrej roboty

Sprzęt od mokrej roboty
Źródło zdjęć: © Electrolux
07.11.2006 11:42, aktualizacja: 10.11.2006 12:49

Zmywarkę – coraz bardziej niezastąpione i wygodne urządzenie gospodarstwa domowego, wymyśliła dama z wyższych sfer, która podobno nigdy sama nie zmywała naczyń. To właśnie żyjącej w XIX-wiecznej Ameryce Josephine Cochrane współczesne kobiety zawdzięczają to, że mają maszynę, która wykona to za nie.

Zmywarkę – coraz bardziej niezastąpione i wygodne urządzenie gospodarstwa domowego, wymyśliła dama z wyższych sfer, która podobno nigdy sama nie zmywała naczyń. To właśnie żyjącej w XIX-wiecznej Ameryce Josephine Cochrane współczesne kobiety zawdzięczają to, że zamiast spędzać czas przy zlewie, mocząc dłonie w gorącej wodzie i szorując tłuste naczynia, mają maszynę, która to wszystko wykona za nie.

Podstawowa różnica między zmywaniem tradycyjnym a zmywarką leży w technice i temperaturze mycia. Podczas mycia ręcznego zwykle szorujemy naczynia szczoteczką lub gąbką w ciepłej wodzie, z użyciem odpowiedniego płynu. Tymczasem dzięki technice mycia naczyń w zmywarce – polegającej na spryskiwaniu naczyń gorącą wodą do 75°C z dodatkiem silnych detergentów i soli nabłyszczającej – naczynia są zwykle znacznie lepiej umyte, lśniące i suche. Dla współczesnej rodziny zmywarka to nieoceniona pomoc w codziennym życiu domowym. I choć wiele osób twierdzi, że kupowanie zmywarki to kosztowny zbytek, to jednak szybko się przekonują, że zyskują nie tylko czas, ale i oszczędzają wodę. Jednocześnie, aby efektywnie i ekonomicznie korzystać ze zmywarki nie trzeba mieć od razu wieloosobowej rodziny, bowiem pojemność i rozmiar urządzenia można dostosować również pod kątem stylu życia i ilości domowników.

Odpowiedni model

Decydując się na zakup zmywarki, warto rozważyć zarówno bieżące potrzeby domowników, jak i parametry i konkretne cechy urządzenia. To czy wybierzemy małą, wolnostojącą zmywarkę o szerokości 45 cm, czy szerszą o szerokości 60 cm do zabudowy, powinno zależeć przede wszystkim od liczebności rodziny, wieku domowników i ewentualnych planów powiększenia rodziny. Duży model warto wybrać, jeśli nasza rodzina liczy 3 lub więcej osób i często jadamy posiłki w domu lub chętnie urządzamy rodzinne imprezy i przyjmujemy gości.

Przy wyborze modelu urządzenia powinniśmy też brać pod uwagę odpowiednią klasę energetyczną (od najwyższej A do najniższej G), która im wyższa, tym bardziej wydajna i oszczędna. Równie ważne jest zużycie wody oraz poziom hałasu wydawany podczas pracy zmywarki. Pierwszy z parametrów pozwala zaoszczędzić wodę i tym samym pieniądze, drugi zaś jest szczególnie ważny, jeśli urządzenie ma stać w kuchni otwartej na salon. Optymalne parametry poziomu hałasu wynosi poniżej 40dB, zaś zużycia wody to średnio 13-17 litrów na jedno mycie. Poza tym ważne, aby programy zmywania w naszym urządzeniu pozwalały na umycie wszystkich posiadanych naczyń – zarówno mocno zabrudzonych garnków, jak i delikatnej porcelany. Tym bardziej, że niestety nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce – zwykle informacja o tym jest zamieszczona na zbiorczym opakowaniu lub na samym naczyniu. Należy zatem pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się myć w zmywarce złoconej zastawy i sztućców, plastikowych naczyń – szczególnie fragmentów
obudowy w drobnych urządzeniach AGD, porcelany i szkła ręcznie malowanego.

Co potrafią nowoczesne zmywarki

Coraz więcej modeli zmywarek posiada innowacyjne funkcje, które jeszcze bardziej ułatwiają nam życie i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Na zwiększenie jakości procesu zmywania pozwoli między innymi specjalny sensor sterujący twardością wody. Dzięki niemu dopasowanie twardości odbywa się automatycznie, co zwiększa dokładność i efektywność mycia. Równie przydatna jest dostępna w wybranych modelach technika naprzemiennego mycia, która nie dość, że polepsza końcowy efekt zmywania, to jeszcze pozwala na zaoszczędzenie nawet do 20% wody. Nowoczesne zmywarki potrafią również zadbać o bezpieczeństwo podczas mycia – specjalny mechanizm zabezpieczający przed otwarciem podczas mycia oraz blokada w uchwycie ochroni przed poparzeniem nasze dzieci, które będą chciały z ciekawością zajrzeć do środka urządzenia. Z kolei system bezpieczeństwa przed wylaniem wody pozwala zapobiec wyciekom wody z węża oraz ze zmywarki, gdyż w razie jakichkolwiek nieprawidłowości automatycznie odcina dopływ wody do urządzenia.

Nowoczesne modele zmywarek to oprócz zwiększonej efektywności i bezpieczeństwa również jeszcze większa wygoda. W niektórych modelach zastosowano bowiem elektroniczne sterowanie pracą zmywarki za pomocą tylko jednego przycisku. Wówczas na specjalnym wyświetlaczu pojawiają się informacje o rozpoczęciu zmywania i czasie jego trwania. Równie wygodna jest dostępna w wybranych zmywarkach opcja zaprogramowania czasu uruchomienia urządzenia z wyprzedzeniem nawet do 24 godzin, która pozwala lepiej zaplanować domowe zadania. Wystarczy jedno mycie naczyń w zmywarce, by upewnić się, że jej zakup był doskonałą decyzją i inwestycją. Naczynia będą prawdziwie błyszczące, doskonale umyte, bez zacieków i śladów tłuszczu. Zmywarka bowiem wykonuje tę ciężką i rzetelną pracę, którą niewiele z nas lubi, a wiele z nas doceni, kiedy tylko dzięki temu nowemu urządzeniu AGD zyskamy dla siebie kilkadziesiąt minut wolnego czasu dziennie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także