Toksyczny hit ogrodów. Nie każdy wie, jak bardzo jest trujący

Toksyczny hit ogrodów. Nie każdy wie, jak bardzo jest trujący

Cis pospolity jest trujący
Cis pospolity jest trujący
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mark Wiens
07.05.2024 13:44, aktualizacja: 07.05.2024 14:04

W Polsce jedną z najpopularniejszych roślin zimozielonych jest cis pospolity. Łatwo go spotkać w parkach, jak i w przydomowych ogródkach. Chociaż jest niezwykle urokliwy, należy jednak pamiętać, że jest też wyjątkowo toksyczny.

Cis pospolity to wiecznie zielone drzewo iglaste lub krzew, który występuje naturalnie w całej Europie, w tym także w Polsce. Obecnie rzadziej można go spotkać w lasach, częściej pojawia się w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna.

Cis jest trujący. Oto objawy po spożyciu

Cis zdobył jednak złą sławę jako gatunek trujący, ponieważ zawiera alkaloidy, zwłaszcza taksyny, które działają na serce, układ pokarmowy, układ nerwowy i nerki. Kiedy dostają się do organizmu, podrażniają układ pokarmowy, a także powodują przyspieszenie, a następnie spowolnienie pracy serca, spadek ciśnienia tętniczego i zanik napięcia mięśniowego.

Pierwszymi objawami zatrucia są biegunka, wymioty, silne bóle brzucha i ślinotok. Później pojawiają się zawroty głowy, płytki oddech i niskie ciśnienie, które powoduje omdlenie, a nawet śpiączkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobić przy zatruciu cisem? W takim wypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Szybka i skuteczna pomoc medyczna jest kluczowa. Na szczęście takie przypadki są wśród ludzi dość rzadkie i zdarzają się wśród dzieci, które, nieświadome zagrożenia, mogą sięgać po apetycznie wyglądające owoce.

Uważaj na cis w ogrodzie

Trujące są zarówno igły, jak i kora czy nasiona cisu. Jedyną jego nietoksyczną częścią jest czerwona osnówka - jednak i na nią trzeba uważać, ponieważ znajduje się w niej trujące nasionko.

Cis pospolity jest trujący
Cis pospolity jest trujący© Adobe Stock

Jeśli mamy więc cis na naszej działce, najlepiej go ogrodzić. Jeśli będą miały do niego dostęp zwierzęta domowe, psy czy koty, mogą próbować obgryzać gałązki drzewka. Cis toksyczny jest także dla koni. Co ciekawe, nie muszą się go za to obawiać niektóre ptaki - na przykład kos, grubodziób czy kwiczoł. Zjadają one w całości owoce krzewu i wydalają niestrawione nasiona, rozsiewając tym samym roślinę.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta